Autor 916 vizualizări


Noaptea albă a filmului românesc, ajuns la cea de-a VII-a ediţie, aduce avanpremiere, filme mult aşteptate, nominalizare sau premiate la festivaluri internaţionale.

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI:STUDIOUL HORIA BERNEA(Str. Monetăriei, 3)

·20:30-Sieranevada (2016, r. Cristi Puiu)

·00:00-Ilegitim (2016, r. Adrian Sitaru)

 

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI:OPEN AIR

· 1:00-Legături bolnăvicioase (2006, r. Tudor Giurgiu) – PROIECȚIE SPECIALĂ– 10 ANI DE LA PREMIERĂ

 

CINEMA ELVIRE POPESCO(Bd. Dacia, 77)

· 23:00-Două lozuri (2016, r. Paul Negoescu)-AVANPREMIERĂ

· 01:00  -Film surpriză-AVANPREMIERĂ

 

CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR(Bd. Mircea Vodă, 5)

·21:00-Chuck Norris vs. Communism (2015, r. Ilinca Călugăreanu)

·22:30-Acasă la tata (2015, r. Andrei Cohn)

 

PARCUL TITAN – PARCUL ARTELOR(Scena de pe malul lacului)

· 20:30-Dincolo de calea ferată(2016, r. Cătălin Mitulescu)

·  22:00-Cinema, mon amour (2015, r. Alexandru Belc)

 

PARCUL CRÂNGAȘI

· 20:30  -Drumul spre succes (2015, r. Andrei-Nicolae Teodorescu)

· 21:00-YouTube Bazaar (2015, r. Dan Chișu)

 

TEATRUL UNTEATRU(Str. Sfinții Apostoli, 44)

·19:00-Arta apărării individuale (1980);Atelier cu călăuza (1985);Iar ca sentiment, un cristal (1986);Oameni care povestesc (1983)-TRIBUT OVIDIU BOSE PAȘTINA

· 20:30-La capătul liniei (1982, r. Dinu Tănase)-TRIBUT MIRCEA ALBULESCU

· 22:00-După-amiaza unui torționar (2002, r. Lucian Pintilie)-TRIBUT RADU BELIGAN

· 23:30-Operațiunea Monstrul (1976, r. Manole Marcus)-TRIBUT MARIN MORARU

 

DESCHIS GASTROBAR(Splaiul Unirii, 160)

· 20:00 – 23:00-Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Te mai uiți și la om (r. Ana Maria Comănescu);Ninel (r. Constantin Popescu);Wall (r. Mihai Radu Dan);Ana se întoarce (r. Ruxandra Ghițescu);7 luni mai târziu (r. Andrei Crețulescu);Blana (r. Tudor Botezatu);Oase pentru Otto (r. Matei Lucaci-Grunberg);O noapte în Tokoriki (r. Roxana Stroe)

 

J’AI BISTROT(Calea Griviței, 55)

·20:00 – 23:00-Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Mă cheamă Costin (r. Radu Potcoavă);Ferdinand 13 (r. Cecilia Ștefănescu);4:15 Sfârșitul lumii (r. Gabi Sarga, Cătălin Rotaru);Proiecționistul (r. Norbert Fodor);Miercuri (r. Goran Mihailov);Un gust amar (r. Raluca Ungureanu);Raisa (r. Pavel Cuzuioc);O faptă bună (r. Andrei Gruzsniczki)

 

MAKE A POINT(Șos. Morarilor, 1 – în incinta Postăvăriei Române)

PROIECȚII SPECIALE – 10 ANI DE LA PREMIERĂ

·  19:00-Hârtia va fi albastră (2006, r. Radu Muntean)

· 21:00-Cum mi-am petrecut sfârșitul lumii (2006, r. Cătălin Mitulescu)

· 23:00-A fost sau n-a fost? (2006, r. Corneliu Porumboiu)

 

CLUBUL DE EDUCAȚIE ALTERNATIVĂ(Școala 136 – Prelungirea Ferentari, 68 și Școala 147 – Strada Bacău, 1)

·18:00-Roboțelul de aur (2015, r. Radu Mocanu, Mihai Dragolea)

·  19:30-București NonStop (2015, r. Dan Chișu)

·21:30-Lumea e a mea (2015, r. Nicolae Constantin Tănase)

 

*Intrarea la proiecții este gratuită, în limita locurilor disponibile.