Autor 1199 vizualizări


Zilele Cetății Târgoviște vor fi sărbătorite și anul acesta în perioada 8-13 septembrie, pe parcursul cărora se vor desfășura activități în locurile reprezentative, din punct de vedere turistic, alte orașului. Nu vor lipsi nici de data aceasta atelierele medievale, târgurile meșterilor populari, târgurile de anticariat și parada medievală.  

Program:

Marţi, 8 septembrie 

11.00 – Prezenţa oficialităţilor la slujba religioasă prilejuită de sărbătoarea Naşterii Sfintei Fecioare Maria – Ocrotitoarea municipiului Târgovişte 

Locaţie:Mitropolia Târgovişte 

12.00 – Procesiune 

Traseu:Mitropolia Târgovişte – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domească – Curtea Domnească 

13.00 – Şedinţa Festivă a Consiliului Local Municipal Târgovişte

 Locaţie:Curtea Domnească 

17.00 – Garda Cetăţii 

Traseu:Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia 

18.00 – Deschidere Târgul de Anticariat 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

20.00 – Cetatea Artei – Concert Vlad Miriţă

 Locaţie:Curtea Domnească 

21.00 – Proiecţie film 

Locaţie:Teatrul de Vară

Miercuri, 9 septembrie 

11.00 – Teatru copii – Desene pe asfalt, face painting, animaţie tematică 

Locaţie:Teatrul de Vară 

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri) 

16.00 – Deschidere zona tineret – Free Spirit

 Locaţie:Peninsulă (Parcul Chindia) 

17.00 – Garda Cetăţii 

Traseu:Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia 

18.00 – Teatru copii în cartiere 

Locaţie:Micro II – Parcul Norocel 

20.00 – Cetatea Artei – Teatru:Visul lui Fundulea (o producţie a Teatrului Tony Bulandra) 

Locaţie:Curtea Domnească

 21.00 – Proiecţie film 

Locaţie:Teatrul de Vară

Joi, 10 septembrie 

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

11. 00 – 23.00 – Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, Manifestări gratuite

 Locaţie:Peninsulă (Parcul Chindia) 

11.00 – Zona copii – Teatru, Desene pe asfalt, face painting 

Locaţie:Teatrul de Vară 

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale 

Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri) 

16.00 – Deschidere Târgul Meşterilor Populari

 Locaţie:Parcul Mitropoliei

17.00 – Garda Cetăţii 

Traseu:Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia 

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medieval

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

 Locaţie:Micro IX – Parcul Aşchiuţă 

18.00 – Gala de Excelenţă a Municipiului Târgovişte 

Locaţie:Teatrul Tony Bulandra 

20.00 – Cetatea Artei – Concert Jazz – Florin Răducanu

 Locaţie:Curtea Domnească

 21.00 – Proiecţie film Locaţie:Teatrul de Vară

Vineri, 11 septembrie 

09.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS 

Locaţie:Sala Polivalentă 

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari

 Locaţie:Parcul Mitropoliei

 11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke

 Locaţie:Peninsulă (Parcul Chindia) 

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, pace paintig 

Locaţie:Teatrul de Vară

 11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medieval

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri) 

17.00 – Garda Cetăţii 

Traseu:Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia 

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medieval

Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

 Locaţie:Micro XI – Locul de joacă

 18.00 – Vârsta de Aur – Recital Fanfară – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsnicie

 Locaţie:Parcul Chindia (Foişor) 

19.00 – Cetatea Artei – Recital Orchestra Simfonică Muntenia

 Locaţie:Curtea Domnească 

19.30 – PARADA ZILELOR CETĂŢII TÂRGOVIŞTE 

Traseu:Gara Târgovişte – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia 

20. 45 – Spectacol fachiri, joggleri

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine)

 21.00 – Spectacolul istoric Vlad Voievod Drăculea – Asociaţia Culturală Lupii Albi. Participă actorii:Bogdan Jianu, Carmen Tănase, George Alexandru, Ioan Isaiu etc

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

22.00 – Proiecţie film 

Locaţie:Teatrul de Vară 

Sâmbătă, 12 septembrie 

9.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri)

 9.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS 

Locaţie:Sala Polivalentă 

10.00 – Vânătoarea de Comori – Interact Târgovişte

 Locaţii:Obiective turistice din Târgovişte 

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat 

11.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps

 Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari 

Locaţie:Parcul Mitropoliei

 11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de idei

 Locaţie:Peninsulă (Parcul Chindia) 

11.00 – Zona copii – Teatru, desene pe asfalt, face paintig 

Locaţie:Teatrul de Vară 

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri) 

16.00 – Turul Cetăţii Târgovişte pe bicicletă / Opriri la obiective de interes cultural – istoric de pe raza municipiului Târgovişte

 Plecare:Primăria Târgovişte 

17.00 – Garda Cetăţii 

Traseu:Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia 

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine)

 18.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

 Locaţie:Micro VI – Locul de Joacă (Gr. Nr.16) 

18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfare

 Locaţie:Parcul Chindia (Foişor) 

19.00 – Cetatea Artei – Prezentare de Modă – Atelier by Lukyana Gropescu 

Locaţie:Curtea Domnească

 20.00 – CONCERT Artişti locali Alina Eremia, HOLOGRAF, ŞTEFAN BĂNICĂ 

Locaţie:Piaţa Tricolorului

 22.00 – Proiecţie film

 Locaţie:Teatrul de Vară

 Duminică, 13 septembrie

 9.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp 

Locaţie:Parcul Chindia (terenuri) 

9.00 – 13.00 – Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS 

Locaţie:Sala Polivalentă 

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat 

11.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi) 

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari 

Locaţie:Parcul Mitropoliei 

11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit / Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de ideo 

Locaţie:Peninsulă (Parcul Chindia) 

11.00 – Crosul Cetăţii 

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, face paintig 

Locaţie:Teatrul de Vară 

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale 

Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

13.00 – Finala Turneului CUPA CETĂŢII LA FOTBAL 

14.00 – Meci demonstrativ de Fotbal – Tenis 

15.00 – CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL vs. NAŢIONALA ARTIŞTILOR  FOTBALIŞTI 

Locaţie:Sala Polivalentă 

17.00 – Garda Cetăţii 

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

 Locaţie:Parcul Chindia (Ruine) 

18.00 – Teatru în cartiere 

Locaţie:Micro V – Locul de Joacă

 18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară 

Locaţie:Parcul Chindia (Foişor) 

18.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” Asociaţia Deutche Freikorps 

Locaţie:Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

 20.00 – CONCERT Naţionala Artiştilor Fotbalişti:ALB NEGRU, Aurelian Temişan, Adrian Enache, Cornel Păsat Etc. Locaţie:Piaţa Tricolorului 

22.00 – Proiecţie film

 Locaţie:Teatrul de Vară

 23.00 – FOC DE ARTIFICII