CONFERINȚA NAȚIONALĂ A PROFESORILOR DE ISTORIE

Autor 775 vizualizări


Societatea de Știinte Istorice din România, cea mai cuprinzătoare organizație profesională din domeniul producerii și transmiterii cunoașterii istorice, care grupează în rîndurile sale profesori, cercetători, arhiviști, muzeografi, studenți și alți iubitori ai istoriei, organizează în parteneriat cu Universitatea din București, în perioada 12-14 iulie 2018, o suită de activități dedicate Centenarului Primului Război Mondial și al Marii Uniri, sub genericul Conferința Națională a Profesorilor de Istorie.  

Centenarul Primului Război Mondial și al Marii Uniri reprezintă, fără îndoială, o mare sărbătoare a națiunii române, dar și o fereastră deschisă larg spre educație, spre cunoașterea trecutului. De aceea, pentru profesorii de istorie momentul Centenarului reprezintă o bună ocazie de a pune în valoare disciplina istorie, dar și cercetarea istorică.

Profesorii de istorie sunt actorii cei mai importanți în transmiterea cunoașterii istorice și în educarea tinerei generații în spiritul valorilor naționale, iar Conferința le va oferi o platformă de reflecție comună despre disciplina istorie și rolul ei în formarea noilor generații, ca și despre legăturile dintre trecut, prezent și viitor. Va fi, de asemenea, un prilej important pentru consolidarea legăturilor dintre reprezentanții acestui corp profesional.

Un rol important în cadrul acestui eveniment îl are și Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București. Prin misiunea sa de a pregăti cadrele didactice, cât și specialiștii în domeniul istoriei, Facultatea de Istorie este o instituție profund angajată în celebrarea Centenarului, dar și în permanenta dezbatere privind rolul istoriei în societatea românească.

Conferința Națională va reuni un număr de 50 de profesori de istorie din toată țara care vor participa la dezbaterile organizate și vor susține comunicări științifice despre Primul Război Mondial și Marea Unire. Lucrările se vor desfășura în clădirea Facultății de Istorie din cadrul Universității din București și vor fi deschise de către Președintele Academiei Române, profesorul Ioan Aurel Pop, care va susține în ziua de 12 iulie 2018, la orele 16, prelegerea intitulată „Meseria de profesor de istorie, astăzi”.

Programul Conferintei 

Joi, 12 iulie 2018

9.00 - 15.00: Sosirea participanților - Complexul Studenţesc „Leu”

15.00-16.00: Înregistrarea participanţilor – Universitatea din București, Facultatea de Istorie, etaj I 

16.00-18.00: Festivitatea de deschidere, urmată de Conferința inaugurală „Meseria de profesor de istorie, astăzi”, susţinută de către acad. prof. univ. dr. Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române - Facultatea de Istorie, Amfiteatrul Nicolae Iorga, etaj I 

18.30: Cina – Casa Universitarilor

Vineri, 13 iulie 2018

8.00- 8.30: Micul dejun - Complexul Studenţesc „Leu”

9.00-12.15: Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (I-IV) – Universitatea din București, Facultatea de Istorie 

9.00-10.30: Secţiunea I (etaj II, sala 206) – Diplomaţie şi război (moderatori: Ion Bucur, Universitatea din București, Facultatea de Istorie; Ioana Rieber, S.Ș.I.R., filiala București), Mariana Ana Bulmez (Bucureşti), Relațiile diplomatice româno-ruse în timpul neutralității (1914-1916), Elena Ichim (S.Ș.I.R., filiala Teleorman), 102 de ani de la eroicele lupte desfăşurate la Zimnicea, gara Ulmuleţ şi Şoimul 2, Elena Baciu (S.Ș.I.R., filiala Bacău), Rezistență și eroism în Valea Trotușului (1916-1918), Sorin Ştefan Iovan (S.Ș.I.R., filiala Ploieşti), Bătălia de la Mărăşeşti (24iulie/6august1917- 21 august/3septembrie 1917), Cornel Mărculescu (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Corpul 6 Armată şi eliberarea Basarabiei (ianuarie – aprilie 1918) 

9.00-10.30: Secţiunea II (etaj II, sala 207) – Relaţia civili-militari în timpul Marelui Război (moderatori: Carol Căpiță, Universitatea din București, Facultatea de Istorie; Cristina Ilincuța, S.Ș.I.R., filiala Câmpina), Ion Dumitraşcu (S.Ș.I.R., filiala Braşov), Cele 40 de zile Dragomir Silviu Bertoni (S.Ș.I.R., filiala Dolj), Oltenia în vreme de război. Aspecte privind jaful, distrugerile și abuzurile din timpul ocupației străine (1916-1918) Nicolae-Gabriel Sarcină (S.Ș.I.R., filiala Gorj), Mărturii despre județul Gorj în Primul Război Mondial. Documente (1916-1919), Victor Gabriel Osăceanu (S.Ș.I.R., filiala Teleorman), Germanofilii și regimul de ocupație al Puterilor Centrale Angelica Necşulea (S.Ș.I.R., filiala Gorj), Eroi în Războiul pentru Întregire Națională: Victor Popescu 

10.30-10.45: Pauză de cafea

10.45-12.15: Secţiunea III (etaj II, sala 206) – Viaţă cotidiană în teritoriul ocupat de Puterile Centrale (moderatori: Daniel Hrenciuc, S.Ș.I.R., filiala Suceava; Gabriel Stan, S.Ș.I.R., filiala Bucureşti) Antonel Urse (S.Ș.I.R., filiala Brăila), Supraviețuire şi rezistență. Pagini din cotidianul brăilean în timpul Marelui Război Mirela Cârstea (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Aspecte inedite din istoria oraşului Târgovişte sub ocupaţie germană în Primul Război Mondial (1916-1918), Carmen Veronica Băjenaru (S.Ș.I.R., filiala Ploieşti), Ploieştiul şi ploieştenii în timpul Primului Război Mondial (1916-1918) Cristina Ilincuţa (S.Ș.I.R., filiala Câmpina), Viață militară și socială în Comarnic în timpul Marele Război, Marian Curculescu (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Mentalităţi colective în România la sfârşitul Primului Război 3 

10.45-12.15: Secţiunea IV (etaj II, sala 207) – România şi românii în Moldova neocupată (moderatori: Serinela Pintilie, S.Ș.I.R., filiala Iași; Marcel Proca, S.Ș.I.R. filiala Bârlad), Camelia Sandu (S.Ș.I.R., filiala Vrancea), Civilii din județul Putna și Marele Război Nicoleta Zărnescu, Cristian Ochiană (S.Ș.I.R., filiala Bacău), Judeţul Bacău în timpul Primului Război Mondial. Efectele războiului asupra populaţiei Iuliana Brătescu (S.Ș.I.R., filiala Iaşi), Transformări urbanistice și sociale în Iașii anilor 1916-1917. Memorii concurente Mihai Adafini (S.Ș.I.R., filiala Vrancea), Contribuția locuitorilor din orașul Panciu la făurirea și apărarea României Mari (14 august 1916 – 4 august 1919), Adrian Ilie Aichimioaie (Bucureşti), Bogați și săraci în spatele frontului. Viziuni diferite ale dezastrului suportat în timpul războiului 

12.30-13.30: Vizită la Muzeul Băncii Naţionale a României

14.00-15.00: Masa de prânz – Cantina Universității din București, Rectorat

15.30-17.00: Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (V-VI) – Universitatea din București, Facultatea de Istorie Secţiunea V (etaj II, sala 206) – Crearea României Mari (moderatori: Bogdan Teodorescu, S.Ș.I.R., Antonel Urse, S.Ș.I.R., filiala Brăila) Victor Boghean (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Unirea Basarabiei cu România Daniel Hrenciuc (S.Ș.I.R., filiala Suceava), Iancu Flondor și Unirea Bucovinei cu Regatul Român (15/28 noiembrie 1918). Contribuții Gabriel Stan (S.Ș.I.R., filiala Bucureşti), Republica Bănățeană Dumitru Tomoni (S.Ș.I.R., filiala Lugoj), Bănăţeni spre Alba Iulia Horaţiu Suciu (S.Ș.I.R., filiala Timiş), Unirea din 1918 reflectată în publicația „Drapelul” din Lugoj Secţiunea VI (etaj II, sala 207) - Destine individuale şi colective în timpul şi după Marele Război (moderatori: Carmen Veronica Băjenaru, S.Ș.I.R., filiala Ploiești; Ovidiu Bozgan, Universitatea din București, Facultatea de Istorie), Ana Preda-Tudor (S.Ș.I.R., filiala Buzău), Despre eroi și eroism Elena Diana Spiridon (Asociaţia Profesorilor de Istorie „Clio” Neamţ), Preoții militari implicați în Primul Război Mondial

4 Ionel Budu (S.Ș.I.R., filiala Călăraşi), Contribuția călărășenilor la făurirea marelui ideal al Unirii Claudia Barabaş-Laszlo (S.Ș.I.R., filiala Cluj), Alexandru Lupeanu Melin în vâltoarea primei conflagraţii mondiale şi în făurirea României Mari (1914-1918) Iulian Cătălin Nechifor (S.Ș.I.R., filiala Botoşani), Alexandru D. Faliboga – Un destin tragic

17.00-17.15: Pauză de cafea 

17.15-18.30: Dezbatere: Disciplina Istorie, azi și mâine

19.00: Cina – Casa Universitarilor

Sâmbătă, 14 iulie 2018

9.00-12.00: Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (VII-X) – Universitatea din București, Facultatea de Istorie 

9.00-10.30: Secţiunea VII (etaj II, sala 206) – Societate şi cultură (moderatori: Mihai Adafini, S.Ș.I.R., filiala Vrancea; Victor Gabriel Osăceanu, S.Ș.I.R. filiala Teleorman) Cornel Maria (S.Ș.I.R., filiala Sibiu), Tipografia Barth şi unitatea culturală a românilor Camelia Beatrice Ispas (Bucureşti), Activitatea societăţilor culturale (1914-1918) Marina Violeta Constantinescu (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Rolul Bisericii Ortodoxe Române în realizarea Marii Uniri Bogdan Teodorescu (secretar general al S.Ș.I.R.), Școala și societatea în România anului 1918 Gabriela Avram (Bucureşti), Prolegomene cu privire la crearea discursului identitar în România anului 1918 

9.00-10.30: Secţiunea VIII (etaj II, sala 207) – Memorialistică, imagini, monumente (moderatori: Angelica Necșulea, S.Ș.I.R., filiala Gorj; Dumitru Tomoni, S.Ș.I.R. filiala Lugoj) Oltea Răşcanu Grămăticu (S.Ș.I.R., filiala Bârlad), Opoziţie şi putere în vremuri de război. 

Memoriile lui Theodor Emandi (1917-1919) Serinela Pintilie (S.Ș.I.R., filiala Iaşi), Drama războiului în memorialistica feminină. Lady [Dorothy Katherine] Kennard în vremea refugiului la Iași (1917)

5 Vasile Şandor (S.Ș.I.R., filiala Mureş), Unirea Basarabiei cu România din perspectiva memorialisticii vremii Alexandru Mănescu (S.Ș.I.R., filiala Dolj), Monumente doljene - mărturii ale luptei pentru 

realizarea dezideratului unității naționale Vasile Pascu (Bucureşti), România și Marele Război în imagini

10.30-10.45: Pauză de cafea 

10.45-12.00: Secţiunea IX (etaj II, sala 206) – Casa Regală a României: rol, misiuni, percepții în societate privind participarea în război și negocieri diplomatice (moderatori: Marian Curculescu, S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa; Ana Preda Tudor, S.Ș.I.R., filiala Buzău) Gianina Băjenică (S.Ș.I.R., filiala Brăila), Conferința de Pace de la București, un succes istoric al diplomației române Marcel Proca (S.Ș.I.R., filiala Bârlad), Prezenţa Marelui Cartier Regal şi a Suveranilor României la Zorleni (noiembrie 1916–martie 1917) Maria Cristea-Stoea, Niculae Cristea (Bucureşti), Casa regală în mentalul colectiv al anilor 1914-1919 

Ioana Rieber (S.Ș.I.R., filiala Bucureşti), Rolul regelui Ferdinand în încheierea Păcii de la București

10.45-12.00: Secţiunea X (etaj II, sala 207) – România şi românii după Primul Război Mondial (moderatori: Ion Dumitraşcu, S.Ș.I.R., filiala Brașov; Andrei Florin Sora, S.Ș.I.R., filiala București) Constantin Bogoşel (S.Ș.I.R., filiala Mureş), Învățământul mureșean după Marea Unire Emilena Irinela Tatu (S.Ș.I.R., filiala Buzău), Femeia din mediul urban în România, 1918- 1928. Modă, obiceiuri, ambiental Andrei Avram (Bucureşti), Premise ale sacralizării politicii - reflecții asupra participării României în Primul Război Mondial Constantin Dinu (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Generația Marii Uniri exterminată în Gulag 

12.00-13.00: Ceremonia de închidere - Facultatea de Istorie, Amfiteatrul „Vasile

Pârvan”, etaj III

13.00-14.30: Masa de prânz

14.30: Plecarea participanților

""