Expoziţia „Mexic – Mărturia unui război”

Autor: Redactia | 225 vizualizări

Cu ocazia Zilei Drapelului Mexican, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov va găzdui expoziţia „Mexic – Mărturia unui război”. Colecţia de imagini ce constituie coloana vertebrală a acestei expoziţii, reprezintă o continuare a expoziţiei „Revoluţia mexicană reflectată în 100 de imagini” organizată în noiembrie 2010.

Vernisajul expoziţiei va avea loc vineri, 24 februarie, de la ora 13, de Ziua Drapelului Mexican, la Casa Sfatului din Braşov din Piaţa Sfatului nr. 30, în prezenţa ambasadorului Mexicului în România.

 

Sursa: http://www.brasovultau.ro


Comentarii

Publică un comentariu nou

Cum poate fi catalogat Matia Corvin, fiul lui Iancu de Hunedoara?
Aboneaza-te la NEWSLETTER
 

HISTORIA, Nr. 125, Mai 2012

HISTORIA, Nr. 125, Mai 2012 -
17 Mai 2012

Mai 1812. Imperiul Ţarist ocupă jumătate din Ţara Moldovei, stabilind un hotar pe Prut. Teritoriul va rămâne şi astăzi în conştiinţa românilor sub numele de „Basarabia”. Dedicăm Basarabiei, în integralitate, acest număr al revistei „Historia”. De ce? În primul rând pentru că am obosit să tot ascultăm tocitele clişee despre Moldova de dincolo de Prut. Abordările de faţadă şi declaraţiile patetice, pretins compătimitoare şi parţial patriotice.

Vedeţi mai multe detalii

Popular content

Soluţie implementată de Tremend
SATI